RADNIČKO - privremena intervencija ARHITEKSTURA umjetnice Duške Boban | 29. studenoga u 19 sati

Novosti 25.11.2024.

ARHITEKSTURA - privremena umjetnička intervencija Duške Boban

u zgradi Pučkog otvorenog učilišta Zagreb

U petak, 29. studenoga 2024., na ulaznom trijemu zgrade Pučkog otvorenog učilišta Zagreb (Ul. grada Vukovara 68), s početkom u 19 sati predstavit će se privremena intervencija Arhitekstura umjetnice Duške Boban, odabrana za realizaciju putem javnog poziva u sklopu programa Radničko.

Projekt Radničko pokrenula je 2019. godine umjetnica i tadašnja voditeljica programa, Ana Mušćet, s intencijom poticanja umjetničke produkcije koja se referira na kulturu sjećanja, specifično vezanu uz zgradu i sadržaj nekadašnjeg Radničkog sveučilišta, današnjeg Pučkog otvorenog učilišta. Ikoničko modernističko zdanje koje su projektirali Radovan Nikšić i Ninoslav Kučan, uz interijer i antologijski mobilijar koji je osmislio Bernardo Bernardi, odraz je sveobuhvatnog i progresivnog promišljanja prostora, njegove organizacije i funkcije, kao i društveno-edukativno-kulturne uloge koju je Radničko sveučilište zauzimalo. U sklopu projekta Radničko, umjetnice i umjetnici pozvani su da predlože intervenciju koja će se referirati kako na arhitektonsku vrijednost zgrade, danas zaštićenog kulturnog dobra, tako i na njezine funkcije, od samog početka pa do danas vezane uz (cjeloživotno) obrazovanje i kulturne sadržaje. Dosad realizirane intervencije potpisuju Ana Janjatović-Zorica, koja je u svojoj zvučnoj, site-specific instalaciji Drugarice, ne mogu ja uvredu progutat! (2019.) preplela osobna, individualna sjećanja s kolektivnom memorijom i kulturno-društvenim nasljeđem, te Marko Tadić koji se u radu naslovljenom Imagine a Pattern (2020.) uz svoj prepoznatljivi autorski izričaj pozabavio utopijskim karakterom modernizma i tada novim vizijama budućnosti.

Treću privremenu umjetničku intervenciju u tome nizu izvest će splitska umjetnica Duška Boban koja se u brojnim svojim prethodnim radovima bavi upravo značajem, značenjem i današnjom pozicijom modernističkog arhitektonsko-urbanističkog nasljeđa. Koristeći prošireno polje fotografije kao primarni medij svog autorskog izraza, umjetnica je svoju intervenciju formirala kao posvetu povijesti zgrade i ambijentu u čijoj su cjelokupnoj prostornoj strukturi utkane ideje o učenju, samoostvarenju i izgradnji vizija budućnosti. Iznoseći segmente povijesti zgrade iz arhiva na svjetlo, Duška Boban afirmira potrebu za osvještavanje univerzalne vrijednosti koju obrazovanje i kultura trebaju imati u boljitku i napretku čitavog društva. U njezinoj se intervenciji kroz medij fotografije stapaju arhitektura i tekst, stvarajući izražajnu arhiteksturu koja ne rasvjetljava samo prošlost, već postaje i svojevrsni orijentir za budućnost.

Prijedlog Duške Boban za privremenu, prostorno specifičnu umjetničku instalaciju odabran je na temelju prijava pristiglih putem otvorenog poziva raspisanog ljetos, koje je valorizirao tročlani stručni žiri: dr. sc. Sandra Križić Roban, povjesničarka umjetnosti, likovna kritičarka i znanstvena savjetnica na Institutu za povijest umjetnosti, plesna autorica, izvođačica i pedagoginja Sonja Pregrad te povjesničarka umjetnosti, muzeologinja i nezavisna kustosica Sonja Švec Španjol. Program Radničko realizira se uz podršku Grada Zagreba – Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo.

Duška Boban diplomirala je 2000. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a 2013. magistrirala na Akademiji za likovnu umjetnost i oblikovanje u Ljubljani s radom Javni prostor i građanska participacija: Aktivizam i kulturne prakse u Splitu posljednjeg desetljeća.

Suosnivačica je Udruge EKSCENTAR i Likovne radionice Šolta (1998.–2001.). Sudjelovala je na rezidencijama Expression of Youth u Urbinu (1999.) i Design for Social Change u New Yorku (2015.). Od 2002. radi u vlastitom dizajn studiju PROFESlONALCl+, od 2006. predaje stručne predmete u Školi za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split, a od 2022. vodi radionice terapeutske fotografije i edukacije pedagoga o ulozi fotografije u nastavi. Pokrenula je Inicijativu za Marjan (2011.), organizirajući umjetničko-aktivističke projekte za očuvanje Park šume Marjan. Članica je umjetničkih i strukovnih udruga (HULU, ULUPUH, KVART) te Umjetničkog vijeća bolničke Galerije Zoja Dumengjić. Fotografije joj se nalaze u kolekciji Galerije umjetnina u Splitu. Više: www.duskaboban.net

Foto: Duška Boban